Jednostavne metode za poboljšanje varenja – olakšajte sebi svakodnevicu!
Problemi sa varenjem poput opstipacije, dijareje, gorušice, nadimanja, bola u stomaku i refluksa su veoma česti, ali se obično mogu lečiti i sprečiti osnovnom negom. Većina problema sa varenjem povezana je sa našim načinom života, hranom koju jedemo i stresom kom smo izloženi svi. U nastavku teksta se upoznajte sa nekoliko jednostavnih metoda koje će poboljšati vaše varenje.
Jedite voće i povrće
Raznovrsno voće i povrće obezbediće vašem telu mnoge sastojke potrebne za održavanje zdravog varenja, uključujući vlakna, koja su i te kako bitna za naš organizam. Voće i povrće su takođe vitalni izvori vitamina i minerala i trebalo bi da čine trećinu hrane koju jedete svaki dan. Uvrstite voće i povrće u svaki obrok i budite sigurni da će vaš probavni sistem slaviti!
Dijetalna vlakna su nezaobilazna
Dijetalna vlakna su hranljiva materija na bazi biljaka koja netaknuta prolazi kroz digestivni trakt. Upravo vam ona pomaže da redovno vršite veliku nuždu. Izaberite žitarice od celog zrna pšenice ili ovsa, testenine od celog zrna i smeđi pirinač. Dodajte i pasulj, sočivo kao i druge mahunarke. Rasporedite unos dijetalnih vlakana na male porcije koje ćete uneti u svoj organizam tokom dana.
Koristite probiotike
Probiotici su živi mikroorganizmi, odnosno, bakterije ili kvasci, koji su dobri za naše zdravlje. Upravo oni igraju važnu ulogu kada je zdravo i dobro varenje u pitanju. Česta stanja kod kojih su probiotici više nego dobrodošli su:
- Sindrom razdražljivih creva
- Zapaljenska bolest creva
- Nadutost
- Infektivna dijareja
- Dijareja uzrokavana antibioticima.
U slučaju da vas navedena stanja muče, obavezno uzmite probiotik!
Izbegavajte hranu sa aditivima
Većina prerađene hrane sadrži aditive i emulgatore koji mogu uticati na zdravlje vašeg sistema za varenje. Emulgatori se dodaju mnogim prerađenim namirnicama da poboljšaju teksturu i produže rok trajanja, ali mogu uticati i na naša creva jer upravo oni podstiču upalu. Najbolje je držati se dalje od hrane prepune aditiva i konzumirati neobrađene i sveže namirnice.
Obratite pažnju na neželjene efekte pojedinih lekova
Lekovi koje vam je izabrani lekar prepisao za neke druge zdravstvene tegobe mogu dovesti do neželjenih efekata koji izazivaju loše varenje, refluks, dijareju ili opstipaciju. Određeni lekovi protiv bolova, lekovi za artritis, za smirenje kao i razni suplementi mogu izazvati opstipaciju. Antibiotici i lekovi za krvni pritisak mogu, s druge strane, izazvati dijareju. Uvek recite svom izabranom lekaru ukoliko vam neki od prepisanih lekova izaziva neko od navedenih stanja.
Trenirajte – ili bolje Bavite se fizičkom aktivnošću
Ne uživaju samo vaše srce i mišići u benefitima treniranja. I vaš sistem za varenje se dovodi u formu uz pomoć vežbi. S obzirom na to da nas vežba pokreće na više načina, znajte i da ublažava nadimanje ali i stres!
A kad smo već kod stresa…
Izloženost velikom i konstantnom stresu i te kako utiče na naš sistem za varenje i celokupan digestivni trakt. Kako biste što bolje brinuli o svom probavnom sistemu, što pre smanjite stres. To možete učiniti uz pomoć meditacije ili odlaskom na terapiju.
Ostanite hidrirani
Ukoliko u nekom trenutku smanjite unos vode u svoj organizam, znajte da možete izazvati dosta zdravstvenih problema. Neka od njih su opstipacija i grčevi. Često ispijanje vode tokom dana održavaće vaše telo hidriranim, a pored toga, omogućiće vašem sistemu za varenje da izbaci sav “otpad” iz tela i da konačno nesmetano funkcioniše.
Kada morate posetiti lekara?
Imajte na umu da su problemi sa varenjem obično bezopasni i da imaju tendenciju da se smire sami. Međutim, kada ne nestanu, mogu biti signal ozbiljne bolesti. Obratite se svom lekaru odmah u sledećim slučajevima:
- Ukoliko ste uzimali lek za probleme sa varenjem dve nedelje bez poboljšanja
- Ukoliko postoji iznenadna, uporna promena u obrascu vaše rutinske aktivnosti creva.
- Ukoliko ima krvi u stolici
- Ako je došlo do pogoršanje gorušice
- Pojačanog bola u stomaku
- Naglog gubitka težine
- Otežanog gutanjanja ili stalnog podrigivanja.
Neke od najčešćih tegoba i stanja zbog kojih se pacijenti javljaju gastroenterologu su:
- Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)
- Funkcionalna dispepsija – otežano varenje hrane
- Peptička ulkusna bolest
- Sindrom iritabilnog kolona
- Zapaljenske bolesti creva (Crohnova bolest i ulcerozni kolitis)
- Maligne bolesti gastrointestinalnog trakta
- Bolesti jetre (alkoholna bolest jetre)
- Holelitijaza – kamen u žuči
- Hemoroidi.