Vaskularni pristup (aksces) predstavlja izvor života pacijenata koji su na programu hronične hemodijalize. Vaskularni aksces omogućava da se proces hemodijalize, koji je pacijentima sa trajno oštećenom funkcijom bubrega neophodan, nesmetano odvija.
Hemodijaliza je medicinski tretman kojim se zamenjuje bubrežna funkcija kod bolesnika kod kojih je bubrežna funkcija trajno oštećena. Sastoji se od specifične mašine i sistema filtera, katetera i igala pomoću kojih se krv bolesnika iz vaskularnog akscesa doprema do mašine (dijalizatora), u njemu prečišćava, a potom ponovo preko vaskularnog akscesa vraća u krvotok bolesnika prečišćena. U najjednostavnijem smislu, vaskularni aksces predstavlja hirurški kreiranu venu preko koje se krv uzima i vraća bolesniku sa trajno oštećenom bubrežnom funkcijom.
Idealan momenat za kreiranje vaskularnog akscesa je više meseci pre prvog dijaliznog tretmana.
Postoje tri tipa trajnih vaskularnih akscesa za hemodijalizu:
- Nativna (prirodna) arterio-venska fistula (AVF)
- Graft (protetska) arterio-venska fistula (GAVF)
- Trajni vaskularni kateteri za hemodijalizu
Šta je arterio-venska fistula?
Arterio-venska fistula predstavlja hiruršku proceduru koju izvode vaskularni hirurzi, a koja podrazumeva spajanje arterijskog i venskog krvnog suda. Stvaranjem takvog spoja se omogućava da se vena, koja se anatomski nalazi u površnom podkožnom sloju, usled protoka krvi pod povišenim pritiskom i u značajno većoj količini, tokom vremena uveća i postane dostupna za punkciju. Bez ovako kreiranog spoja, standardna hemodijaliza se ne može izvoditi.
Zbog čega se preporučuje kreiranje AV fistule za hemodijalizu:
- Obezbeđuje dobar protok krvi za hemodijalizu
- Traje duže od ostalih vaskularnih akscesa
- Manji procenat infekcija i tromboza u odnosu na ostale vaskularne akscese
Pre kreiranja svake AV fistule neophodan je pregled vaskularnog hirurga u okviru kojeg se vrši pregled krvnih sudova gornjih ektremiteta, mapiranje vena i određivanje mesta kreiranja vaskularnog akscesa.
Nakon kreiranja AV fistule potrebno je da prođe izvesno vreme kako bi se vena proširila i zadebljala i postala podobna za korišćenje. Taj period se zove period maturacije i traje od 6 nedelje do 3 meseca.
Ukoliko nativna AV fistula ne uspe da maturira, druga opcija je kreiranje graft AV fistule.
Šta je arterio-venska graft fistula?
Arterio-venska graft fisula predstavlja hirurški kreirani spoj između arterije i vene pomoću specijalno dizajnirane vaskularne proteze koja ima izgled plastične cevčice. Vaskularna proteza se ugrađuje u podkožno tkivo bolesnika i nakon završetka perioda maturacije može da se koristi za potrebe hemodijalize. Za razliku od nativne AV fistule , period maturacije traje oko 2-3 nedelje. Nedostatak graft AV fistule u odnosu na nativnu je u većem procentu pojava tromboza i infekcija.
Šta je venski kateter za hemiodijalizu?
Venski kateter ze hmodjalizu predstavja specijalno dizajniranu plastičnu cevčicu koja se specijalnom tehnikom ubacuje u velike vene na vratu ili preponama.
Mogu da se koriste za potrebe privremene i hitne hemodijalize ili kao trajni keteteri za hemodijalizu.
Ukoliko dođe do naglog prestanka funkcije bubrega ili naglog pogoršanja prethodno oštećene funkcije bubrega obično se kao hitni vaskularni aksces za hemodijalizu postavlja venski kateter.
Venski kateteri nisu adekvatno rešenje za dugoročnu hemodijalizu obzirom da su skloniji u odnosu na druge vaskularne akscese tromobozama i infekcijama koje ukoliko se dese u kasnijem periodu dovode do značajnih suženja na venama oko srca i na taj način onemogućavaju kreiranje drugih vaskularnih pristupa.
Problemi vezani za vaskularni aksces:
Najčešći problemi koji se mogu javiti kod sva tri tipa vaskularnog akscesa su: infekcija, tromboza, nemogućnost da maturira i sindrom krađe krvi.
Kako pacijenti mogu uticati na dugovečnost svog vaskularnog akscesa?
- Redovna provera funkcionalsti akscesa i postojanja znakova infekcije
- Apsolutna higijena regije kreiranog vaskularnog akscesa
- Korišćenje vaskularnog akscesa samo za potrebe hemodijalize
- Svakodnevna provera prisustva „trila“ nad akscesom (fino brujanje koje se oseti pod prstima)
- Potpuno izbegavanje merenje pristiska i postavljanje manžetne za merenje pristiska na ruci gde je aksces
- Izbegavati nošenje nakita, satova …. na mestu gde je kreiran vaskularni aksces
- Izbegavati spavati na ruci gde je kreiran vaskularni aksces
- Izbegavati nošenje teškog tereta u ruci gde je kreiran vaskularni aksces, ali to ne znači da se rukom gde je kreiran vaskularni aksces ne može koristiti u svakodnevnim radnjama: hranjenje, kupanje, toalet, vožnja automobila…