Portakat predstavlja savremeni sistem vaskularnog pristupa krvnim sudovima koji se koristi kod bolesnika kod kojih postoji potreba za ponavljanim i čestim davanjem intravenskih lekova, tečnosti, ali i kod bolesnika kod kojih su potrebna česta uzorkovanja krvi radi različitih laboratorijskih analiza.
Portakat sistem se sastoji iz dva dela: 1. Rezervoar – koji ima izgled kutijice veličine oko 2,5×2,5cm i 2. Katetera – koji se postavlja u venski krvni sud.
Rezervoar portakat sistema se postavlja u podkožu prednjeg zida grudnog koša a potom se podkožno provlači kateter sistema i postavlja u duboki venski sistem. Gornja površina rezervoara je napravljena od specijalne silikonske membrane koja je visoko otporna na ubadanje tako da omogućava oko 1000 punkcija rezervoara zbog čega se portakat sistem može koristi i po nekoliko godina za potrebe ordiniranja intravenske terapije lekovima, tečnostima i uzorkovanja krvi.
Portakat sistem: rezervoar /ljubičast/ I kateter /beo/
ZAŠTO PORTAKAT?
Portakat sistem vaskularnog pristupa predstavlja komforan i siguran načina davanja različitih oblika intravenske terapije, tečnosti i transfuzije krvi i krvnih produkata. Aktuelno najveću primenu je našao kod bolesnika na hemoterapiji. Hemoterapija podrazumeva intravensko davanje lekova koji izazivaju toksičan efekat na okolno tkivo i venski krvni sud. Ponavljani ciklusi hemoterapije dovode vremenom do značajnog oštećenja perifernih vena /vene na rukama/ zbog čega se javljaju brojni problemi vezani za dalje davanje hemoterapije. Primenom portakat sistema se izbegavaju ponavljane venepunkcije, značajno se smanjuje rizik od venske tromboze i nastanka infekcije. Bolesnici na hemoterapiji takođe imaju česte laboratorijske kontrole kao i dijagnostička snimanja koja mogu jednostavno i komforno da se izvedu preko portakat sistema.
Pored onkoloških bolesnika portakat sistem se koristi i kod bolesnika kod kojih postoji potreba za čestom nadoknadom tečnosti, transfuzijama krvi i krvnih derivata.
Glavna prednost portakat sistema je: 1.izbegavaju se česte venepunkcije i sva terapija se daje punkcijom rezervoara koji se nalazi u podkoži prednjeg zida grudnog koša, 2. Svi lekovi koji se daju preko portakat sistema odlaze direktno u centralni venski krvotok te se na taj način smanjuje njihovo lokalno toksično dejstvo, 3. Štede se periferne vene, 4. Pošto se ceo sistem nalazi podkožno manji je rizik od infekcije, 5. Sistem pruža značajan komfor bolesniku u odnosu na klasičnu vensku braunilu.
KAKO SE SISTEM UGRAĐUJE?
U našoj ustanovi portakat sistem ugrađuje tim lekara koji čine: vaskularni hirurg, interventni radiolog i anesteziolog.
Procedura se izvodi u lokalnoj anesteziji, ali se u zavisnosti od potreba bolesnika može izvoditi i u uslovima drugih oblika anestezije prema proceni anesteziologa.
Rezervoar portakat sistema se ugrađuje u podkožu prednjeg zifa grudnog koša tako što se napravi kožni rez dužine oko 3cm nekoliko cm ispod desne ključne kosti.
Potom se pod kontrolom UZ aparata sa velikim stepenom sigurnosti punktira desna unutrašnja jugularna vena na donjem delu vrata sa desne strane. Napravi se podkožni tunel od mesta rezervoara do mesta punkcije vene. Rezervoar se postavi u podkožu prednjeg zida grudnog koša a potom kroz prethodno napravljeni tunel provuče kateter koji se postavi u unutrašnju jugularnu venu. Zatim se RTG aparatom proveri i koriguje dužina katetera koji se potom poveže sa rezervoarom. Podkoža i koža na prednjem zidu grudnog koša se ušiva resorptivnim koncem tako da nema vađenja konaca nakon procedure. Sama procedura traje oko 60 minuta. Nakon procedure bolesnik je u obavezi da provede dva sata pod nadzorom u prostorijama bolnice i potom odlazi kući. Ukoliko se procedura izvodi u nekoj drugoj a ne lokalnoj anesteziji bolsnik posle procedure mora provesti onoliko vremena koliko anesteziolog proceni da je potrebno.
Pozicija portakat sistema u podkoži prednjeg zida grudnog koša
Punkcija portakat rezervoara
PRIPREMA ZA UGRADNJU PORTAKAT SISTEMA?
Ukoliko se ugradnja izvodi u lokalnoj anesteziji nema potrebe za većom pripremom bolesnika, potrebno je uraditi analiza krvi: KKS, APTT, PT, i ne uzimati hranu i tečnosti 6-8 sati pre termina intervencije. Ukoliko bolesnik koristi neki od lekova za razređivanje krvi (aspirin, plavix, zylt, ticlodix, sinkum, farin, …) potrebno je da to kaže ordinirajućem lekaru kako bi se blagovremeno pripremio za proceduru. Ukoliko se procedura izvodi u nekoj drugoj anesteziji pripremu bolesnika sprovodi anesteziolog.
NEGA NAKON UGRADNJE PORTAKAT SISTEMA?
Tokom prvih 5 dana od ugradnje sistema potrebna je uobičajena nega rane na prednjem zidu grudnog koša (čišćenje rane uz aplikaciju antispetičnog sredstva). Nakon 7 dana od ugradnje moguće je tuširanje.
Portakat sistem ukoliko se aktivno ne koristi potrebno je jednom mesečnom proprati i ispuniti heparinskim rastvorom kako se nebi zapušio.
Portakat sistem može da se koristi već nakon 24-48 sati od ugradnje.
KOMPLIKACIJE UGRADNJE PORTAKAT SISTEMA?
Teoretski tokom ugradnje portakat sistema kao rana komplikacija može da se desi povreda vene na mestu punkcije a od kasnih kompikacija infekcija i tromboza sistema. Učestalost komplikacija je značajno smanjena primenom UZ kontrolisane punkcije vene kao i daljom adekvatnom negom sistema.
Previjene rane nakon završene procedure