Urofloumetrija predstavlja merenje brzine protoka urina.
Za potrebe ispitivanja pacijent popije oko litar tečnosti. Kada oseti da je bešika puna, prijavi se u ordinaciju, medicinska sestra pokrene program za merenje, a pacijent se izmokri u levak na urofloumetru.
Ako čekanje da se bešika napuni potraje duže, nikako ne treba preterivati sa pijenjem vode jer to može biti opasno! Pametnije je zakazati ispitivanje za neki drugi dan i ponoviti postupak.
Ukoliko ispitivanje izvodi medicinska sestra bez prisustva lekara, pacijent odmah dobija štampani nalaz koji dalje prosleđuje svome urologu.
Ako ispitivanje izvodi lekar, pacijent izlazi iz ordinacije, sačeka da ponovo dobije nagon na mokrenje, izmokri se u toaletu i vrati se u ordinaciju. Potom lekar izmeri rezidualni urin (UZ pregledom ili kateterom) i sastavlja poseban pismeni izveštaj.
:
Iskustvo je pokazalo da urofloumetrija bez izmerenog rezidualnog urina ne vredi mnogo, te se u opisu nalaza obavezno navode sledeći podaci:
- maksimalan protok (Qmax)
- izmokrena količina mokraće
- oblik krivulje
- rezidualni urin
Ako je izmokrena količina ispod 150 ml, ponavljamo ispitivanje uz objašnjenje pacijentu da od njega očekujemo da strpljivo sačeka da bešika bude puna i tek tada da mokri. Ako ni iz tri pokušaja pacijent nije uspeo da izmokri preko 150 ml, savetujemo da se načini dnevnik mokrenja.
Maksimalni protok,- referentne vrednosti:
- mlađi od 45 godina > 20 ml/s
- od 45 do 65 godina > 15 ml/s
- preko 65 godina > 12 ml/s
Rezidualni urin je količina mokraće koja ostaje u bešici nakon izmokravanja. Određuje se ultrazvučnim pregledom ili se, u slučaju potrebe, tanka cevčica (kateter) stavi kroz mokraćnu cev u bešiku i tačno se izmeri koliko je u bešici bilo urina nakon mokrenja. Ostatak (reziduum) ispod 20% kapaciteta se smatra normalnim nalazom.
Dnevnik mokrenja
Dnevnik mokrenja sačinjava pacijent sam kod kuće, prema uputstvima koje dobije od urologa: Beleži se tačno vreme i tačno izmokrena količina prilikom svakog mokrenja tokom 3 dana i noći. Ukoliko postoji inkontinencija i osoba oseti kada se umokri, beleži se tačno vreme kada je urin cureo bez kontrole. Ako osoba nosi uložak, potrebno je svaki uložak izmeriti na vagi pre upotrebe i nakon odstranjenja.