Prekomerno znojenje ili hiperhidroza je stanje koje se karakteriše izraženim znojenjem koje prevazilazi potrebe normalne termoregulacije i bez obzira što ne ugrožava osobu predstavlja značajan psihološki i socijalni problem, te negativno utiče na normalan život pojedinca. Osobe sa ovim problemom obično izbegavaju rukovanje, socijalne kontakte, nose tamnu odeću kako bi tragovi znoja bili manje upadljivi i generalno veliki deo vremena provode u pokušaju da sakriju ovaj problem.
Može se javiti kao žarišna (fokalna) hiperhidroza kada su znojenjem zahvaćeni određeni delovi tela (dlanovi, tabani, pazušne jame, lice) i to je najčešće primarna hiperhidroza nepoznatog uzorka ili nastati kao generalizovana forma kada prekomerno znojenje zahvata celo telo, a posledica je drugih poremećaja u organizmu (endokrine bolesti, neurološke bolesti, maligni procesi, upotreba određenih lekova i drugo)-sekundarna hiperhidroza.
Primarna hiperhidroza se sreće u oko 3% populacije, najčešće starosti između 25 i 64 godina. Prema novijim istraživanjima u osnovi ovog poremećaja značajnu ulogu igra i genetska predispozicija jer je kod 25-50% slučajeva hiperhidroza bila prisutna kod jednog ili više članova iste porodice.
Lečenje hiperhidroze
Za lečenje hiperhidroze danas lekari raspolažu brojnim terapijskim sredstvima i metodama čijom primenom treba da smanje količinu izlučenog znoja. Iskustvo pokazuje da u težim formama primena antiperspiranata i jontoforeza ne daju zadovoljavajuće rezultate, dok je peroralna primena lekova povezana sa brojnim neželjenim efektima
U terapiji prekomernog znojenja koriste se:
- Antiperspiranti i dezodoransi
- Lekovi (sedativi, antiholinergici, simpatikolitici)
- Jontoforeza
- Laserski tretman pazušne regije
- Botulini toksin
- Endoskopska simpatektomija
Kako deluje botox?
Botoks je botulini toksin tip A koji se danas široko koristi u estetskoj medicini u cilju korekcije bora, ali i ima značajno mesto u terapiji mišićnih spazama i prekomernog znojenja (fokalne hiperhidroze). Botoks deluje na nivou nervnih završetaka blokirajući prenošenje hemijskih signala na mišić odnosno na znojnu žlezdu. To za posledicu ima privremenu blokadu funkcije tretiranog mišića (efekat potreban kada se botox koristi za rešavanje bora i mišićnih spazama), odnosno blokadu sekrecije znojnih žezda (kada se botox
koristi u lečenju prekomernog znojenja). Blokada funkcije znojnih žezda je privremena i traje 4-12 meseci. Efekat se postepeno razvija tokom 7 dana nakon tretmana, te neposredno nakon tretmana ne treba očekivati da znojenje odmah prestane. Tretman se može ponoviti nakon 6 meseci.
Kako izgleda tretman botoksom?
Tretirana regija se očisti adekvatnim dezinficijensom i obeleži se regija koja će biti tretirana. Višestrukim injekcijama sasvim plitko u kožu, finim tankim iglama, tretira se celokupna regija pazušnih jama obostrano. Tretman traje oko 15 minuta i ne zahteva primenu lokalnih anestetika. Nakon tretmana pacijent odmah ide kući.
Šta su neželjeni efekti primene botoksa?
Mesto aplikacije može biti minimalno bolno i osetljivo neposredno nakon tretmana, a mogu se pojaviti i manje modrice na mestima uboda što se povlači tokom par dana. Određen broj pacijenata ukazuje na prolaznu mišićnu slabost nakon tretmana. Moguće je da se nakon tretmana pojača znojenje druge regije tela.
Svi opisani simptomi se javljaju retko, prolaze unutar par dana i ne predstavljaju značajan problem za pacijenta.
Kome se NE preporučuje upotreba botoksa?
- Trudnice
- Žene koje doje
- Osobe sa neuromuskularnim oboljenjima
- Osobe koje boluju od mijastenije gravis ili Lambert-Eaton sindroma
- Osobe na terapiji koja je namenjena mišićnim ili nervnim poremećajima
Za sva dodatna pitanja obratite se Vašem lekaru.