Vrste Intervencija u Plastičnoj Hirurgiji
Lice
Otoplastika – korekcija ušiju
Odstupanjem od normalne građe ili položaja, ušne školjke privlače naglašenu pažnju okoline. U takvim slučajevima uvek je poželjno operativnim zahvatom ušima dati prirodan oblik i položaj, pa na taj način ukloniti izvor nezadovoljstva vlastitim izgledom.
Otoplastika je hirurški estetski zahvat kojim se vrlo uspešno i trajno rješava problem klempavih ušiju, kako kod dece, tako i kod odraslih osoba. Rezovi se nalaze iza ušne školjke i u potpunosti su neuočljivi.
Rinoplastika – Korekcija nosa
Estetska korekcija nosa je jedna od najznačajnijih operacija jer se jasno uočava promena koja znatno doprinosi poboljšanju izgleda i može znatno promeniti fizionomiju. Oblik nosa jedna je od glavnih odličja ljudskog lica i kao takav doprinosi skladu lica kao celine. Nepravilnost nosa,često određuje i psihicki status osobe, te se nakon urađenog zahvata i oporavka, pacijent oseća mnogo bolje, sigurnije, uspešnije i srećnije.
Blefaroplastika – korekcija kapaka
Operacija korekcije kapaka se može uraditi u lokalnoj ili opštoj anesteziji. Vrsta anestezije zavisi od planiranog obima operacije, želje pacijenta i procene anesteziologa. Sagledavši sve ove kriterijume hirurg i pacijent, uz konsultaciju anesteziologa, dogovaraju se o vrsti anestezije koja će biti najkonfornija i najbezbednija za pacijenta.
Grudi
Podizanje grudi
Podizanje grudi ili mastopeksija je hirurška procedura podizanja grudi, kojom se postiže estetsko zadovoljavajući oblik dojke, i/ili smanjivanje veličine areole. Ostvaruje se simetrija, a ovaj postupak posebno se primenjuje kod žena koje su nezadovoljne zbog celokupnog izgleda svojih grudi, koje su se opustile zbog trudnoće, dojenja, genetike, starenje, velikog gubitka težine ili drugih faktora. Iako se veruje da se opuštene grudi javljaju kod žena sa većim grudima, to je zapravo rezultat procesa starenja kod svih žena, bez obzira na veličinu grudi.
Vađenje proteze
Razlozi za eksplantaciju grudnih implanata mogu biti zdravstveni: anaplastični ćelijski limfom, dijagnoza raka dojke, negativna reakcija na implant i estetski: pomeranje implanta, boranje, pucanje, smanjivanje (splašnjavanje), asimetrija ili zamena novim (većim, drugačijeg tipa ili teksture).
Uklanjanje implanata može ali ne mora da podrazumeva zamenu novim implantima. Mnoge žene se odluče za uklanjane implanata i zamenu. Ako se stari implanti ne zamene novim, operacija uklanjanja se često radi zajedno sa podizanjem grudi jer se koža na grudima opusti i rastegne tokom nošenja implanata. O tome razgovarajte sa Vašim hirurgom pre nego što se podvrgnete operaciji.
Telo
Liposukcija – abdomena, butine, kolena, leđa, podvaljka
Liposukcija je operativna metoda kojom se selektivno odstranjuje masno tkivo sa delova tela na kojima se prekomerno nataložilo. U operativno polje inicira se fiziološki rastvor, koji sadrži sredstvo za kontrakciju kapilara. Sredstvo za kontrakciju kapilara omogućuje da se smanji usisavanje krvi i aspirira veća količina masti. Potom se kroz mali rez na koži (3-5 mm) uvlači cevčica, te se putem vakuuma, laserski asistirano usisava masno tkivo. Na taj način masne ćelije su zauvjek uklonjene sa tog mjesta.
Brahioplastika – korekcija viška kože na rukama
Višak kože i masnog tkiva u području nadlaktica, odnosno gornjih delova ruku, može predstavljati veliko estetsko, ali i psihičko opterećenje. Ovaj problem se najčešće javlja s godinama ili nakon značajnog gubitka telesne težine. Višak kože u području nadlaktica nije moguće riješiti niti treninzima, niti raznovrsnim kozmetičkim tretmanima, a u većini slučajeva čak ni liposukcijom, kojom se uklanjaju samo naslage masnog tkiva. Intervencija kojom se vrlo detaljno uklanja višak kože i masnog tkiva sa nadlaktica naziva se brahioplastika.
Nekrektomija + Thiersch
Operacija Dipitrenove kontrakture šake
Dipitrenova kontraktura je bolest kod koje dolazi do trajnog savijanja prsta ili prstiju put dlana, sa nemogućnošću ispružanja (kontraktura). Na dlanu, a ne retko i na prstima, javljaju se zadebljanja u vidu potkožnih čvorova i traka. Bolest najčešće počinje posle 40. godine života, najpre pojavom jednog čvora na dlanu a potom postepeno dolazi do širenja zadebljana na dlanu i na prstima, i do razvoja slike trajno savijenih prstiju.
Operacija karpalnog kanala
Sindrom karpalnog kanala nastaje zbog pritiska na medijalni živac unutar koštano-ligamentarnog tunela na šaci. Ukoliko se ne leči,može dovesti do nepopravljivog oštećenja živca koje uzrokuje trajni gubitak osećaja i nestanak mišića palca. Dijagnoza sindroma karpalnog tunela potvrđuje se ispitivanjem brzine provođenja živaca. Simptomi mogu da budu blagi, ali i vrlo teški, jer živac koji je pritisnut inerviše mišiće u prstima. Zbog toga je njihova funkcija oslabljena, a fina motorika otežana. Hirurška intervencija jedino je rešenje za obolele, koji zbog ovog sindroma, mesecima, pa i godinama trpe neprijatne tegobe poput trnjenja i bola u prstima.
Operacija higroma šake
Higrom predstavlja potpuno benignu strukturu koja može da se ndje na bilo kom delu tela. Načešće se javlja na ruci, i to na šaci. U pitanju je kesasta struktura, najčešće ovalna i jasno ograničena i ispunjena je sluzavom materijom. Higrom može da nastane nakon povrede kada dolazi do curenja zglobne tečnosti van zgloba i može da bude spojen sa zglobom, ili sa tetivom pa se može i povećavati, odnosno smanjivati.
Labioplastika
Labioplastika podrazumeva odstranjivanje suvišne kože stidnih usana, kako bi se oblik i veličina uskladili sa anatomijom okolnog područja.
Hipertrofija malih usmina je disproporcionalni rast malih usmina u odnosu na velike usmine. Hipertrofija malih usmina može biti urođena i stečena. Neke žene su rođene sa protruzijom malih usmina, dok su ih neke druge u toku života stekle usled: mehaničkih poremećaja, hormonskih poremećaja, urinarne inkontinencije,ili loše limfne drenaže.
Hiperhidroza (prekomereno znojenje)
Prekomerno znojenje ili hiperhidroza je stanje koje se karakteriše izraženim znojenjem koje prevazilazi potrebe normalne termoregulacije i bez obzira što ne ugrožava osobu predstavlja značajan psihološki i socijalni problem, te negativno utiče na normalan život pojedinca. Osobe sa ovim problemom obično izbegavaju rukovanje, socijalne kontakte, nose tamnu odeću kako bi tragovi znoja bili manje upadljivi i generalno veliki deo vremena provode u pokušaju da sakriju ovaj problem.
Koža
Podmlađivanje lica – facelifting
Fejslifting je kozmetička metoda, kojom se postiže podmlađen i poboljšan izgled lica. Procedura se izvodi, kako bi se povratili originalan oblik i proporcije lica, kao rezultat uklanjanja viška kože i masti. Fejsliftingom se takođe, mogu smanjiti starčke pege na licu i kozmetički defekti.
Podmlađivanje lica masnim tkivom
Nekad se smatralo da masno tkivo u licu s godinama padne, obesi se, pa se koža liftingom podizala i zatezala. Danas se zna da ono i nestaje, zbog čega lice gubi svoj mladalački oblik, a lipo-filingom se može nadoknaditi. Masne ćelije utiču na izgled kože, koja iznad mesta gdje su one ubrizgane izgleda mlađe, elastičnije i svježije nego pre.
Autologno masno tkivo se koristi za povećanje usana, ‘punjenje’ nazolabijalnih bora, pa čak i uklanjanje bora na čelu, za korekciju ožiljaka, oblikovanje jagodica. Takođe danas se radi i volumetrijski face-lifting, koji podrazumeva pomlađivanje celog lica, ubrizgavanjem masnih ćelija istovremeno u više zona.
Stimulacija kolagena lica sopstvenom plazmom (PRP) – lice; vrat; dekolte
PRP ili podmlađivanje sopstvenom krvnom plazmom, je metoda koja podrazumeva primenu faktora rasta i matičnih ćelija iz vlastite krvi (krvne plazme) u cilju podmlađivanja i regeneracije kože. Matične ćelije pomažu stvaranje novog kolagena i krvnih sudova, obnovu i poboljšanje oštećene kože te usporavaju, ublažavaju i poništavaju znakove starenja. Uz pomoć ovog postupka se na prirodan način podstiče regeneracija i oporavak tkiva na licu, ublažavaju se bore i poboljšava tonus kože. Koža dobija više kiseonika, hranljivih materija i bolju hidrataciju. Dolazi do produkcije kolagena što popravlja strukturu kože koja postaje glatka, elastična i zategnuta. Efekat svakog narednog tretmana daje duže i vidljivije rezultate.
Korekcija keloidnog ožiljka ubrizgavanjem Kenaloga
Korekcija ožiljka je proces prilikom kog se ožiljak kompletno otklanja ili se njegova vidljivost svodi na najmanju moguću meru.
Kortikosteroidne inekcije (Kenalog 10), koje se ubrizgavaju u ožiljak, bi trebale biti prva opcija za prevenciju i lečenje keloida i hipertrofičnih ožiljaka. Kortikosteroidi mogu suzbiti upalu i mitozu (širenje), a povećavaju vazokonstrikciju ožiljaka
Zarastanje kože nastaje zamenom oštećenog tkiva novim, vezivnim tkivom – cikatrizacijom (odnosno stvaranjem ožiljka). Kod “normalog” zarastanja kože, nastaje fin linearan ožiljak koga je teško uočiti. Ukoliko dođe do poremećaja u zarastanju rane nastaju tzv. abnormalni ožiljci koji se manifestuju kao:
- Široki ožiljcise karakterišu time što imaju potpuno isti raspored kolagenih vlakana kao i normalan ožiljak. Klinički tipičan široki ožiljak je ravne površine, širok i često ulegnut.
- Hipertrofičan ožiljakprestavlja abnormalni rast ožiljka koji se ne širi u kožu koja nije zahvaćena originalnom ranom. Kod hipertrofičnih ožiljaka period sazrevanja traje od 18 do 24 meseca.
- Keloidni ožiljciprestavljaju abnormalni rast ožiljka koji se širi u kožu koja nije zahvaćena originalnom ranom.
Ubrizgavanjem Kenaloga u keloidni ožiljak, dolazi do poravnjanja 50-100 posto ožiljka. S obzirom da je procedura bolna, kombinuje se sa lokalnim anestetikom (2% Lidokainom). Procedura se ponavlja još u dva različita ciklusa tokom mesec dana, ali se lečenje može nastaviti i nakon 6 meseci, ukoliko je potrebno. Najbolji rezultati se postižu kombinacijom kortikosterodne injekcije sa hirurškom operacijom, odnosno , prvo se primeni Kenalog, kako bi se ožiljak smanjio, a nakon toga se ožiljak hirurški otkloni..
Fileri (ultra deep; kiss; deep lines)
Hijaluronski fileri su supstance koje se kod estetskokorektivnih zahvata ubacuju u ili pod kožu kako bi se nadomestili njeni nedostaci. Pored toga što se hijaluronskim filerima odredjeni nedostaci kože mogu sanirati za samo nekoliko minuta – recimo popunjavanje bora oko usana, između obrva, povećanje jagodica ili povećanje gornjih i donjih usana – njima se podstiče i razvoj novog vezivnog tkiva i sprečava razgradnja postojeće hijaluronske kiseline u koži, što dodatno poboljšava izgled kože.
Hijaluronska kiselina je jedan od glavnih sastojaka kože, koji joj daje čvrstinu, elastičnost i napetost. Jednostavnije rečeno, jedrinu i mladalački izgled. Hijaluronska kiselina, koja je osnova hijaluronskih filera, ima izuzetno veliku moć vezivanja vode. Sa godinama njena količina se postepeno smanjuje, koža postaje neelastična, meka, počinje da se opušta i sve više postaje sklona boranju. To je ujedno i pravo vreme za primenu hijaluronskih filera.
Ekscizija promena na koži
Ekscizija promena na koži je hirurška procedura, kojom se uklanjaju sve pigmentne promene koje imaju atipičnu strukturu, tzv. displastični mladeži, zatim sve promene veće od 1cm za koje je potrebna patohistološka verifikacija, lipomi i ateromi veći od 5 milimetara.
Proces uklanjanja promena sa kože najčešće se odvija na sledeći način:
Lokalni anestetik Lidocain 2% aplicira se u zonu oko promene koju želimo da uklonimo. Nakon 10 minuta načini se eliptična ekscizija (čunasti isečak kože) oko promene i stave suture (zašije koncima).Intervencije traju dvadesetak minuta uključujući čekanje dejstva anestezije i potpuno su bezbolne. Prvo previjanje je dan nakon intervencije a konci se najčešće uklanjaju nakon 7 do 14 dana u zavisnosti od regije na koju su postavljeni..
Ekscizija većeg tumora kože
Širom sveta se beleži ekstremni porast malignih tumora kože, a posebno melanoma kože koji spada u najzloćudnije tumore, jer brzo raste i rano metastazira. Jedini način da se smanji broj obolelih od malignih tumora kože je pravovremena dijagnostika i otklanjanje suspektnih promena pre nego što se one transformišu u tumor.
Na pravovremenoj dijagnostici se insistira jer se u početnim fazama svi maligni tumori kože u potpunosti mogu izlečiti jednostavnom hirurškom ekscizijom, bez dodatne terapije (hemioterapija – citostatici ili zračenje).
Prevencija tumora kože
Redovni pregled je jedini način da se pravovremeno postavi dijagnoza i sprovede lečenje pre nego što promena na koži postane tumor.
Zato je potrebno da se svi mladeži i druge nejasne promene na koži redovno kontrolišu i dijagnostički prate dermoskopijom. Povremeni pregledi sopstvene kože i kože članova porodice takođe mogu da budu od velike koristi, pored svih uobičajenih mera zaštite od sunčevog zračenja.
Redovne dermatoskopske preglede treba obavljati jednom godišnje, ili češće ukoliko je zapažena nova, ma i najmanja promena na mladežu, kao i pojava novog mladeža, posebno kod starijih od 40 godina. Savet je i hirurško uklanjanje sumnjivih mladeža ili sumnjivih lezija,kao i hirurško uklanjanje normalnih mladeža koji se nalaze na mestima ponavljanog trenja.
Nekada se mladeži nalaze na nezgodnom mestu, pa se pacijeti plaše da ih ne povrede, ili pozicijom i veličinom narušavaju estetski izgled kože lica ili tela kada je sasvim opravdano ih odstraniti iz estetskih razloga, bez ikakvog rizika po zdravlje.
Jedini način da se smanji broj obolelih od malignih tumora kože je pravovremena dijagnostika i otklanjanje suspektnih promena pre nego što se one transformišu u tumor.