Ginekomastija predstavlja abnormalno povećanje grudi kod muškaraca koje u osnovi ima povećanje mlečnih žlezda dojke. Može biti jednostrana ili obostrana i često je praćena povećanjem areola, bolnom osetljivošću grudi na dodir i različitim stepenom viška kože. Može se javiti i u periodu novorođenčeta kao posledica unosa ženskih hormona estrogena i progesterona preko majčinog mleka, ali se najčešće javlja u adolescenskom periodu kao posledica disbalansa seksualnih hormona ili nekog drugog metaboličkog poremećaja.
Nekada je ginekomastija neželjeni efekat određene medikamentozne terapije u sklopu lečenja drugih oboljenja. U današnje vreme uvećanje grudi kod muškaraca sreće se često kao posledica gojaznosti, odnosno uvećanja masnog tkiva u predelu grudi. Ukoliko je uvećanje grudi isključivo posledica povećanja masnog tkiva koristi se termin pseudoginekomastija ili lipomastija.
Ginekomastija koja je urođena, nasledna, se javlja po pravilu od 12 do 18 godine života mladog muškarca i javlja se kod oko 40-60% muškaraca. Naravno najveći deo se sanira sazrevanjem, vežbanjem i daljim rastom, normalizacijom hormonskog statusa, ali nekolicina muškaraca ostaje da se suočava sa ovim ne uvek patološkim, ali prilično estetski i psihički neprijatnim problemom pa tako osobe koje pate od ginekomastije zahtevaju pomoć stručnih lica i timova lekara.
Kod mladih muškaraca, u toku puberteta, pojava ginekomastije je česta, ali se ona u 75% slučajeva spontano povuče tokom 2-3 godine sa uspostavljanjem ravnoteže seksualnih hormona, tako da sa operacijom ne treba žuriti.
Različiti stepeni ginekomastije
Osobe koje posumnjaju na ginekomastiju treba da se obrate lekaru, koji će nakon pregleda, konsultacija urologa ili endokrinologa, ulatrazvučnog pregleda dojki i dodatnih analiza postaviti adekvatnu dijagnozu. Iako je većina slučajeva ginekomastije uzrokovana blažim hormonskim poremećajima i gojaznošću izuzetno je bitno da se tokom pregleda isključe neka druga, ozbiljnija oboljenja kao što je karcinom testis ili tumor dojke.
Kod starijih muškaraca pojava ginekomastije može da upućuje na druga oboljenja kao što je tumor testis, hipertireoza, oboljenje jetre i drugo, a isto tako može biti posledica određene medikamentozne terapije kao što je primena verapamila, spironolaktona, anaboličkih steroida i drugih lekova.
Hirurški tretmanan ginekomastije
Standardna preoperativna priprema kod ginekomastije podrazumeva pored odgovarajućih laboratorisjki nalaza krvi, EKG pregleda i pregleda interniste, obavezan ultrazvuk dojki i konsultaciju endokrinologa u cilju provere hormonalnog statusa. Prema proceni anesteziologa u sklopu preoperativne pripreme mogu biti potrebne i druge dodatne dijagnostičke procedure koje imaju za cilj procenu rizika opšte anestezije za pacijenta.
Operacija se izvodi u opštoj anesteziji i traje 1-2 sata. Podrazumeva uklanjanje žlezdanog tkiva dojke rezom oko donjeg pola areole na prelazu areole prema okolnoj koži dojke. Ovakav pristup je najčešći i omo gućava diskretan ožiljak koji ne predstavlja estetski problem za pacijenta. Ukoliko je prisutna i veća količina masnog tkiva u okolini ili je uvećanje dominantno posledica nagomilavanja masnog tkiva operacija podrazumeva i primenu liposukcije. Nekada je uvećanje dojki izuzetno veliko te postoji i značajan višak kože, uvećane i spuštene bradavice te operacija podseća na operaciju smanjivanja dojki kod žene. Tada je pristup perioareolaran, cirkumvertikalan ili u vidu obrnutog slova T kada su ožiljci duži i primetniji. Najčešće se nakon odstranjenja žlezdanog tkiva postavljaju aktivni drenovi koji se uklanjaju tokom narednih dana po proceni hirurga.
Bolesnik napušta bolnicu dan nakon operacije. Obavezno je nošenje elastičnog steznika tokom 4 nedelje nakon operacije. Operisano područje je tokom prve nedelje otečeno i bolno osetljivo, moguće su i modrice koje se spontano povlače tokom narednih dana. Tokom prvih mesec dana preporučuje se izbegavanje intenzivnog vežbanje.
Komplikacije
Moguće komplikacije podrazumevaju standardne hirurške komplikacije kao što je hematom, infekcija, dehiscecija rane, proširen ožiljak, asimetrija, kao i prolazni gubitak senzibiliteta bradavice. Praćenje pacijenta u postoperativnom period pruža mogućnost da se pravovremeno uoče eventualne komplikacije te da se iste koriguju ukoliko je potrebno u za to predviđenom vremenu.
Za sve dodatne informacije obratite se Vašem hirurgu.