ORL – Vrste intervencija i operacija
- Paracenteza
- Otomikrohiruigija
- Rinoplastika
- Septoplastika
- Endoskopska hirurgija nosa i baze lobanje
- Onkohirurgija glave i vrata
- Laringomikroskopija
Paracenteza
Paracenteza je terapijska hirurška procedura koja predstavlja hirurško stvaranje otovra na bubnoj opni u cilju eliminisanja gnoja iz srednjeg uva. Izvodi se kod teških formi akutnih, ređe hroničnih upala srednjeg uva.
Ova se procedura izvodi u kratkotrajnoj opštoj anesteziji uz korišćenje operacionog mikroskopa.
Potrebno je da se bolesnik nakon intervencije opservira nekoliko sati u bolnici
Rinoplastika – Korekcija nosa
Estetska korekcija nosa je jedna od najznačajnijih operacija jer se jasno uočava promena koja znatno doprinosi poboljšanju izgleda i može znatno promeniti fizionomiju. Oblik nosa jedna je od glavnih odličja ljudskog lica i kao takav doprinosi skladu lica kao celine. Nepravilnost nosa,često određuje i psihicki status osobe, te se nakon urađenog zahvata i oporavka, pacijent oseća mnogo bolje, sigurnije, uspešnije i srećnije.
Septoplastika
Nos normalno funkcioniše samo onda kada su obe njegove strane u biološkoj i mehaničkoj ravnoteži.
Pod biološkom ravnotežom se podrazumeva stanje u kome su su svi elementi nosne sluzokože (citološki, vaskularni, enzimski, inervacijski, limfatični i imunološki) na obe strane podjednako rezvijeni.
Pod mehaničkom ravnotežom se podrazumeva takva arhitektura unutrašnjosti nosa gde nema deformacija nosnog septuma ili spoljašnjeg zida nosne šupljine, kao i raznih oblika zadebljanja (hipertrofije) ili atrofije (istanjenja) nosne sluzokože.
Većina deviranih nosnih pregrada uzrokovana je povredom, bilo da se ona dogodila intrauterino, tokom ranog detinjstva, u doba adolescencije ili tokom kasnijeg života.
Simptomi deformisanog nosnog septum
Ukoliko je devijacija septuma udružena sa deformitetom nosne piramide, to se lako može uočiti. Svakako, usled devijacije septuma javljaju se sledeći simptomi:
- Otežano disanje na nos,
- Osećaj pritiska u predelu lica, obično sa jedne strane
- Glavobolje i to iz više razloga. Pre svega, loš protok vazduha kroz nos otežava normalno ventiliranje paranazalnih sinusa. To dovodi do sniženog pritiska u sinusima i uslova za nastanak „vakuum efekta”, što može stimulisati receptore za bol u sluzokoži sinusa.
- Pojačana produkcija sluzavog sekreta i pojačana, obično jednostrana postnazalna drenaža, odnosno slivanja sekreta u ždrelo.
- Dugotrajno otežano disanje na nos, osim uslova za nastanak zapaljenja sinusa, stvara i uslove za otežano provetravanje srednjeg uva i, potencijalno, može biti faktor u nastanku zapaljenskih bolesti srednjeg uva.
- hrkanje i „opstruktivna sleep apnea“.
Lečenje devijacije
Lečenje devijacija septuma je hirurško, a intervencija se zove septoplastika. Izvodi se u stanju opšte endotrahealne anestezije
Tokom hirurške intervencije, uklanjaju se deformiteti, koji su posledica viška ili neravnomerne raspoređenosti hrskavice ili kosti, pa se nosna pregrada dovodi u središnju liniju lica.
U obe strane nosa se postavi po jedan tampon od gaze, natopljen antibiotskom mašću. Cilj postavljanja tampona je da se spreči nastanak hematoma, odnosno izlivanja krvi u prostor između perihondrijuma ili periosta i hrskavice, odnosno kosti septuma. Oni se u nosu drže četiri dana, a za to vreme pacijenti dobijaju antibiotik.
Nakon vađenja tampona, u obe strane nosa se ukapavaju ili prskaju mlak fiziološki rastvor ili preparati od prerađene morske vode. Cilj je ukloniti nečistoće iz nosa i vlažiti sluzokožu, čime se stvaraju uslovi za njen oporavak. Za ponovno i potpuno uspostavljanje funkcije nosa potrebno je oko mesec dana.