Terapija matičnim ćelijama podrazumeva proces dobijanja matičnih ćelija od odraslog pacijenta; njihovu izolaciju i vračanje nazad, na mesto oštečenog ili obolelog tkiva pacijenta.
Ovaj proces aktivnog prikupljanja i izolacije matičnih čelija, pokazalo se, ima blagotvoran učinak na degenerativne bolesti zglobova i sportskih povreda, kolena, ramena i lakta.
Terapija matičnim ćelijama se veoma uspešno koristi u svetu za lečenje više bolesti koje su se smatrale hroničnim. Matične celije (bilo koje potiču od masti ili koštane srži) na prirodan način stimulišu oporavak i regeneraciju tkiva poput tetiva, hrskavice, mišića i kostiju. Kada se matične ćelije aplikuju na mesto povrede, one stimulišu proces regeneracije ćelija oštećenog područja, čime se vraća njihova funkcionalnost, što nije moguće postići tradicionalnim lekovima ili hirurškim procedurama.
Postupak se sastoji od 3 koraka:
Matične ćelije se prikupe (zrele, adultne). Zatim, sledi proces pripreme. Tokom tog vremena, masti ili koštane srži prolaze minimalanu manipulaciju izolacije matičnih ćelija. Ovaj proces obično traje oko 90 minuta, tokom kojih je pacijent pod dejstvom anestezije. Kada su matične ćelije spremne, one se ubrizgavaju nazad u pacijenta, sve u istom postupku. Postoje vrlo kratke pauze između ovih procedura, zato što su ćelije autologne (znači iz pacijentovog vlastitog tela). Samim tim, postoji minimalna opasnost od alergijskih ili drugih nuspojava.
Terapija maticnim ćelijama vraća prirodnu ravnotežu i istovremeno povećava terapijski potencijal ćelija, u regeneraciji novih tkiva.
Brojna su patološka stanja u ortopedskoj hirurgiji koja se mogu lečiti matičnim ćelijama poput:
- oštećenja hrskavice zglobova,
- okoštavanja zglobova,
- oštećenja ligamenata i mišića,
- patoloških stanja na kičmenom stubu (oštećenja kičmenog diska, osteoporoze, patoloških preloma),
- koštanih cista,
- nesraslih preloma i drugih povreda.
Primena matičnih ćelija u ortopedskoj hirurgiji za mnoge pacijente značiti brži i bolji oporavak, odlaganje većih hirurških intrevencija poput ugradnje veštačkih zglobova i smanjivanje invalidnosti
Artroskopija je hirurška procedura tokom koje se unutrašnjost zgloba pregleda pomoću optičkog instrumenta povezanog sa kamerom.
Na taj način može se videti u kakvom je stanju zglobna hrskavica, ligamenti, kapsula i druge zglobne strukture i doneti odluka o daljem lečenju. Pri radu se koriste manji hirurški instrumenti koji se uvode u zglob kroz jedan ili više dodatnih rezova. Prednost artroskopske hirurgije u odnosu na klasičnu hiruršku metodu pristupa, je u tome što je manje invazivna, tokom postupka se nanosi manja šteta vezivnom tkivu, obezbedjuje bolju vidljivost unutrašnjosti zgloba i brže je vreme oporavka nakon intervencije što je posebno značajno kod sportista.
Artroskopije se koriste u dijagnostici i lečenju zapaljenskih stanja zgloba (sinovitis), akutnih i hroničnih povreda zgloba,
- Artroskopija kolena, ramena, skočnog zgloba
- Artroskopska rekonstrukcija prednje ukrštenog ligamenta ili drugih ligamenata kolena sa implantatima
- Artroskopska rekonstrukcija hrskavice
- Artroskopska rekonstrukcija hrskavice uz primenu nekog biološkog oblika lečenja (foraža, osteohhondralni graft, replantacija hrskavice)
- Operativna korekcija čašice sa implantatima
- Osteosinteza ključne kosti
- Operativne procedure na ramenu (artroskopska stabilizacija, prelomi)
- Veštački kuk
- Veštalko koleno
- Operativne procedure na dugim kostima, korektivne operacije, operativno lečenje preloma dugih kostiju
- Zahvati na Ahilovoj tetivi
- Operativno lečenje prelom gležnja, stopala, šake
- Hallux valgus
- Korekcija deformiteta stopala odrasli
Nakon operacije, za dalji oporavak i rehabilitaciju pacijenata zadužen je tim ordinacije ORTO MD koji se bavi fizikalnom terapijom, primenjujući najsavremenije metode lečenja