Appendicitis ili upala slepog creva,(izraz koji se češće koristi u našem narodu), je zapaljenje crevuljka.
U donjem delu trbuha, sa desne strane, nalazi se početak debelog creva, iz koga izlazi slepo crevo, koje, najčešće, visi prema karlici, ali može imati i drugi položaj. Dužina slepog creva je prosečno 8 cm, a debljina 7 mm. Slepo crevo je za čoveka nepotreban ostatak iz prošlosti, koji ne igra nikakvu ulogu u njegovom organizmu.
Prema svom položaju i dužini, slepo crevo može biti povezano sa svim organima na desnoj strani trbušne šupljine.
Zapaljenje slepog creva može biti akutno i hronično.
Akutno zapaljenje slepog creva nastaje delovanjem zaraznih klica na sluzokožu slepog creva. Od sluzokože, gnojenje se širi dalje, dok ne dođe do spoljne opne creva; nju gnoj nagrize i stvori otvor, kroz koji se gnoj iz šupljine slepog creva izlije u slobodnu trbušnu šupljinu. Izlivanjem gnoja u slobodnu šupljinu trbuha nastaje akutno zapaljenje trbušne maramice.
Zapaljenje slepog creva pojavljuje se najčešće u doba od 10. do 30. godine ali akutno zapaljenje slepog creva mogu dobiti i sasvim mala deca a i ljudi u dubokoj starosti.
Klinička slika
Bolovi u trbuhu kod zapaljenja slepog creva nisu uvek isti. Bolesnik u početku često oseća nelagodnost u celom trbuhu, izgubi apetit, i ta pojava može da potraje dan-dva, dok ne počnu tipični bolovi sa grčevima i povraćanjem. Mnogo češće je oboljenje odmah jasno izraženo. Prvo nastupa kratkotrajna nelagodnost u trbuhu i traje sat-dva, zatim, bolovi odjednom postaju neizdržljivi, u vidu grčeva i čupanja no crevima, sa povraćanjem. Bolovi se u početku osećaju no celom trbuhu, ali se brzo koncentrišu na mestu slepog creva, u donjoj desnoj četvrtini trbuha. Bolovi mogu biti neprekidni ali mogu biti i u vidu napada (nastaju i popuštaju), pa se opet ponavljaju. Sa bolovima i grčevima diže se postepeno i temperatura. Bolovi mogu odmah, već i u samom početku, da se jave u donjoj desnoj četvrtini trbuha, tako da se bolesnik drži za taj deo trbuha. Najčešće je pri pipanju trbuha najosetljivija jedna tačka koja se nalazi spreda, u sredini linije povučene od pupka do desnog gornjeg šiljka karlične kosti. Sem osetljivosti navedenog predela na pritisak, kod zapaljenja slepog creva nalazimo da je trbušni mišić tvrd i ukočen na mestu zapaljenja.
Kod zapaljenja slepog creva bolovi su uvek praćeni gađenjem i povraćanjem. Stolica je uglavnom zadržana. Ima slučajeva, ali retko, da pri prvim bolovima dođe i do naglog proliva.
Tok bolesti može biti različit. Napad se može stišati, bol postepeno prestaje, temperatura padne i bolesnik počinje da se oporavlja; napad je prošao bez loših posledica. Sledeći napad zapaljenja slepog creva može uskoro doći, sa ponovnim bolovima i ponavljanjem svih pomenutih znakova oboljenja. Ponekad se napad ne javlja no nekoliko meseci. a katkad se uopšte više ne ponovi.
U drugim slučajevima, bolovi su od početka jaki i ne prestaju. U toku nekoliko sati, ili posle jednog do dva dana, dolazi do prskanja slepog creva i do zagnojavanja cele trbušne šupljine, što je no život bolesnika najopasnije. Momenat kad prsne slepo crevo praćen je najjačim bolom i osećajem kao da je nož zaboden u trbuh.
Ako je odbrana i reakcija trbušne maramice brza i efikasna, pri prskanju (perforaciji) slepog creva ne dolazi do gnojavog zapaljenja cele trbušne maramice, već se gnojenje ograniči oko slepog creva i početka debelog creva.
Nasuprot tome, u slučaju slabe odbrane trbušne maramice, nastupa gnojavo zapaljenje trbušne maramice i cele trbušne šupljine, koje je po život vrlo opasno.
Bolesniku treba da stavimo hladne obloge na trbuh i da potražimo lekara.
Znaci hroničnog zapaljenja slepog creva su teškoće u probavi, koje se javljaju povremeno, a izražene su u zadržanoj stolici, osećaju punoće u želucu posle jela, gubitku apetita, podrigivanju i nadražaju na povraćanje. Osetljivost slepog creva na pritisak je pojačana. Ovaj poremećaj u probavi može da traje od nekoliko dana do nekoliko nedelja, pa da opet stanje bolesnika postane sasvim dobro i probava normalna. Kod hroničnog zapaljenja slepog creva bol u predelu slepog creva javlja se najčešće pri skakanju, trčanju, vožnji na biciklu itd.
Opasnost od hroničnog zapaljenja slepog creva je dvostruka: prvo, postoji stalna opasnost od zagnojavanja i prskanja slepog creva, a drugo, poremećaji probave postanu hronični pa ostaju i posle operacije slepog creva.
Kako zapaljenje slepog creva predstavlja teško i ozbiljno oboljenje, svaki bolesnik koji ima poremećenu probavu i znake neke bolesti u trbuhu treba da traži savet lekara. Ako lekar konstatuje hronično zapaljenje slepog creva, lek je samo operacija.