Duktalni adenokarcinom
Najčešći egzokrini tumor je duktalni adenokarcinom. Duktalni adenokarcinom (karcinom gušterače) najčešće se javlja u glavi gušterače, 2 puta je češći kod muškaraca i i to u starosnoj dobi od 55 godina, a vrh incidence je u sedamdesetim godinama života. Uzrok karcinoma gušterače je nepoznat, mada se tri puta češće javlja kod pušača, a povećan je rizik i kod bolesnika s hroničnim pankreatitisom (hronična upala gušterače).
Klinička slika
Karcinom gušterače je podmukla bolest, jer u vreme postavljanja dijagnoze u 85% slučajeva se već proširio u lokalne strukture ili je metastazirao u jetru i pluća. Kod većine bolesnika u uznapredovalom stadijumu bolesti javljaju se gubitak telesne težine i bol u abdomenu (trbušnoj duplji) u 75% slučajeva. Većina bolesnika ima jak bol u gornjem delu trbuha koja se širi u leđa, a popušta obično pri naginjanju prema napred. Često se javljaju anoreksija i depresija. Pregledom se obično otkrije žutica, hepatomegalija (povećana jetra), bolna osetljivost u abdomenu ili se palpira sam tumor (pritiskom na trbuh), a može se palpirati i povećana žučna kesa u oko 25% slučajeva. Međutim, klinička slika i pregled pacijenta mogu biti i bez ovih simptoma.
Dijagnoza
- CT (kompjuterizovana tomografija, skener) je dijagnostička metoda koja će detektovati prisustvo tumora u najvećem broju slučajeva.
- Laboratorijske analize vrlo često mogu biti normalne. Ukoliko postoji bilijarna opstrukcija (začepljenje žučnih kanala) ili metastaze u jetri, mogu biti povećane vrednosti bilirubina i alkalne fosfataze. U određenom broju slučajeva javlja se i hiperglikemija (povećana koncentracija glukoze u krvi).
Lečenje
- Parcijalna pankreatektomija (delomično odstranjenje gušterače)
- Pankreatiko duodenoktomija (odstranjenje gušterače i dvanaestopalačnog creva) tzv. Whippleov postupak
Uzrok nastanka
Rizični faktori su: pušenje, svakodnevno korišćenje mesa u ishrani i životinjske masti, dijabetes melitus, hronični pankreatitis, porodična predispozicija.
Klinička slika
Adenokarcinom pankreasa je podmukla bolest, jer u vreme postavljanja dijagnoze u 85% slučajeva se već proširio u lokalne strukture ili je metastazirao u jetru i pluća.
Adenokarcinom glave pankreasa ispoljava se karakterističnom simptomatologijom: bol u trbuhu, mršavljanje, gubitak apetita, žutica i palpabilna žučna kesica. Sa progresijom bolesti bol postaje intenzivan i difuzan. Žutica je progredijentna, prate je svrab kože, aholične (svetle) stolice i tamna mokraća. Tumor tela pankreasa počinje sa neodređenim bolnim senzacijama u gornjem levom kvadrantu i epigastrijumu. Gubitak apetita i mršavljanje dominiraju u simptomatologiji. Adenokarcinom repa pankreasa karakteriše abdominalni bol lokalizovan u levom gornjem kvadrantu i u leđima, nešto popušta u sedećem položaju kada bolesnik obgrli kolena ili je savijen napred.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, laboratorijskih analiza, ultrazvuka, CT-a (kompjuterizovana tomografija), NMR-a (nuklearna magnetna rezonanca), biopsije i patohistološkog nalaza.
Lečenje
- Parcijalna pankreatektomija (delomično odstranjenje gušterače)
- Pankreatiko duodenoktomija (odstranjenje gušterače i dvanaestopalačnog creva) tzv. Whippleov postupak