Hernija je defekt u trbušnom zidu (ispupčenja ili izbočine) koju čine delovi unutrašnjih organa ili tkiva. Nastaju na mestima trbušnog zida koja su zbog urođenih slabosti mekotkivnih struktura predisponirana za razvoj kila. Obično se nalaze u preponama, oko pupka ili na mestu ranijeg operativnog zahvata
Postoji nekoliko vrsta kile, uključujući :
- Pupčana kila
- Ingvinalna – preponska kila
- Femoralna
- Ventralna
Uzroci kila
Kila može biti uzrokovana iz više razloga. Može se pojaviti naglo ili tokom dušeg vremenskog perioda. Neki od uzroka su
- Defekt trbušnog zida na mestu ranije povrede ili operativnog zahvata
- Hronični kašalj i kijanje
- Starosna dob
- Trudnoća vrši pritisak na abdomen
- Dizanje teškog tereta
Simptomi kila
Zajednički simptom kila je ispupčenje ili izbočina u zahvaćenom području. Ostali simptomi uključuju:
- Slabost, pritisak ili težina u trbuhu
- Bol ili osećaj nelagodnosti u zahvaćenom području
- Bolan osjećaj pri naporu, koji se povlači u mirnom stanju
- Povraćanje
- Poteškoće pri mokrenju
- Opstipacija
Lečenje
Kila je isključivo hirurško oboljenje. Nikakvi lekovi ili pomagala ne mogu dovesti do izlečenja. Pojasevi dovode do komplikacija kao što su: uklještenje, zapaljenje, stvaranje sraslina i ruptura kile. Komplikacije su potencijalno jako opasne.
Različite metode lečenja su dostupne za kile. Postupak koji se obično koristi je Laparoskopska hirurgija kile. U ovom minimalnom invazivnom postupku, hirurg čini rez preko dela kile. ispupčen deo tkiva se vrati nazad u trbušni zid, mišićno tkivo se učvrsti ugradnjom mrežice, a koža je zatvorena. Mrežice su protetski materijali koji nam pomažu da pacijent postoperativno praktično nema bolove ili su oni jako slabog inteziteta i da se kile posle operacije ne vraćaju, tj. da je procenat recidiva praktično zanemarljiv. Pacijenti mogu napustiti bolnicu dan nakon operacije. Naš cilj je pružiti visoko kvalitetno lečenje pacijente uz pomoć naprednih tehnologija.