Postavljanje perkutane nefrostome podrazumeva postavljanje tanke cevčice u bubreg kroz mali otvor u koži lumbalne regije. Isto je potrebno radi evakuacije urina iz bubrega, koji se nije mogao isprazniti prirodnim putem. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji.
Indikacije
Nefrostoma se postavlja kada je dijagnostičkim ispitivanjem dokazan zastoj oticanja urina iz bubrega. Može biti uzrokovan urođenim poremećajem, kamenjem, otokom (edemom), upalom mokraćnih puteva, trudnoćom ili kao posedica rasta tumorske promene
Klinička slika
Zastoj može uzrokovati sledeće poremećaje:
- Ozbiljnu infekciju sa prodorom bakterija u krv (sepsa),
- Povišeni krvni pritisak, te oštećenje pa i potpuni prestanak rada bubrega.
U slučaju potpunog prestanka rada oba bubrega neophodan je postupak Hemodijalize (veštački bubreg).
U cilju izbegavanja ovakvog ishoda preporučuje se postavljanje nefrostome (plastična cevčica ) u bubreg s namerom osiguravanja normalnog oticanja urina iz bubrega.
Perkutanim uvođenjem drenažnog katetera u pijelokaliksni sistem, obezbeđuje se odvođenje urina i očuvanje funkcije bubrega.
Drenaža smanjuje napetost bubrega, redukuje količinu uree i kreatinina u krvi, čime se direktno popravlja stanje pacijenta.
Istovremeno, interventno-radiološka procedura drenaže, pomaže da se funkcija bubrega očuva, odnosno da se izbegne hirurško odstranjivanje bubrega
Intervencija
Nefrostoma može biti i privremeno i trajno rešenje,što zavisi prvenstveno o razlozima zastoja.
Postavljanje nefrostome radi se u lokalnoj anesteziji. Pacijent leži na stomaku ili boku. Lokalni anestetik (Xylocain) daje se u kožu i potkožno.
U slučaju da ste imali alergijsku reakciju na lokalni anestetik, obavezno o tome obavestite lekara!
Pod kontrolom ultrazvuka ulazi se u kanalni sistem bubrega sa specijalnom iglom preko koje se uvodi i cevčica – nefrostoma. Nakon postavljanja nefrostome, kontrolišemo ispravan položaj s ultrazvukom ili rendgenskim snimkom. Potvrda dobre pozicije nefrostome jest dobijanje urina. Manja količina krvi koja se pojavi oko bubrega kroz nekoliko dana spontano se resorbuje. Nefrostoma( cevčica ) koja izlazi iz bubrega ucvršćuje se sa par kožnih šavova kako se nebi izvukla napolje. Na nefrostomu se spojikesa u koju otiče urin. Kesa se menja svakih 3-5 dana. Kesa mora uvek biti ispod nivoa otvora nefrostome kako bi urin slobodno oticao, a cev od kese ne sme biti presavijena
U slučaju da koristite lekove protiv zgrušavanja krvi (Aspirin, Andol, Marivarin, Sintrom, Ginko i sl.), obavezno o tome obavestite Vašeg lekara!
U Global Care Surgery bolnici izvode se sledeće procedure:
- Plasiranje perkutane nefrostome
- Zamena nefrostomskog katetera
Dr.med. Andrej Petreš