Tokom ove procedure, Vama će se postaviti tanka cevčica (stent) u ureter (kanal između bubrega i mokraćne bešike) da bi se premostila prepreka oticanju mokraće iz bubrega i omogućio bubregu nesmetan rad.
Oblik cevčice omogućuje da ona ostane u istoj poziciji dok naknadno ne bude odstranjena. Stent se može postaviti tokom otvorenog operativnog zahvata, kroz kožu preko bubrega ili kroz mokraćnu bešiku pomoću cistoskopa. Stent se pomoću vodiča postavi u odgovarajuću poziciju pod RTG kontrolom. Nakon odstranjenja žice vodiča, stent ostaje na svom mjestu, a njegovi krajevi poprime zavrnut oblik koji ga zadržava na mestu.
Postavljanje JJ stenta ima sledeće specifične rizike i ograničenja:
- Ako se stent postavlja da se premosti prepreka protoka, urin je možda već inficiran. Uprkos primenjenim antibioticima može doći do rasta telesne temperature i groznice zbog infekcije, što zahteva dalju primenu antibiotika.
- Stent ne može biti ostavljen zauvek, nego se mora odstraniti kada više nije potreban ili menjati u intervalima od 6 meseci..
- Prilikom postavljanja može doći do ozlede uretera, a retko može doći do perforacije uretera ili bubrega.
- Može doći do krvarenja iz bubrega ili uretera koje je retko jače i retko zahteva dodatni tretman.
- Stent se može pomeriti iz željene pozicije čime se smanjuje njegova efikasnost te je tada potrebno korigirati njegovu poziciju ili ga zameniti.
- Možete imati osećaj nelagodnosti u području bešike ili bubrega vezano uz stent, ali se ti simptomi mogu lečiti.
- Stent se može začepiti zbog čega će se morati odstraniti ili zameniti.
- Može se dogoditi da se stent ne uspije adekvatno postaviti zbog veličine i položaja kamena, anatomije mokraćnih puteva, nesaradnje bolesnika, ili drugih bolesti. U tom slučaju će, možda biti potrebno ponoviti postupak ili postaviti cevčicu u bubreg kroz kožu (PCN, nefrostoma).
Dr.med. Andrej Petreš