Terapijske indikacije
Monofer je indikovan za lečenje anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa u sledećim slučajevima:
- Kada preparati sa gvožđem za oralnu upotrebu nisu efikasni ili se ne mogu primeniti
- Kada je klinički neophodna brza nadoknada depoa gvožđa
Dijagnoza anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa treba da bude zasnovana na odgovarajućim laboratorijskim testovima (na primer, serumski feritin, gvožđe u serumu, zasićenost transferinom ili hipohromna crvena krvna zrnca).
Uloga gvožđa u ljudskom organizmu:
Uloga ovog minerala u ljudskom organizmu je veoma važna, što najbolje pokazuje to da snabdeva kiseonikom vitalne organe, mozak, srce i jetru, a koliko će kiseonika dospeti u tkiva i vitalne organe zavisi od njegovog prisustva i iskoristljivosti u organizmu. Bez gvožđa ne može da se sintetiše hemoglobin koji ulazi u sastav crvenih krvnih zrnaca koja prenose kiseonik od pluća do tkiva. Zapravo, u našem organizmu je čak 60 odsto gvožđa u obliku hemoglobina. Druga važna uloga gvožđa je stvaranje mioglobina, bitnog pigmenta mišića, koji je važan jer transportuje kiseonik do mišića, obezbeđujući energiju koju trošimo za vreme fizičke aktivnosti.
– Gvožđe stvara citohrome, ćelijske enzime koji su važni jer daju energiju telu, obezbeđujući procese ćelijskog disanja. Istovremeno, gvožđe podstiče rast, otpornost na bolesti, sprečava nastanak zamora, održava koncentraciju i daje mentalnu svežinu i budnost. Osim toga, ulazi i u sastav enzimskih sistema koji u jetri razgrađuju lekove i toksine, učestvuje u sintezi enzima za proizvodnju neurotransmitera, hormonima sličnih supstanci, a i sintetiše određene hormone štitne žlezde.
Gvožđe je mineral koji organizam ne stvara već ga unosi ishranom, a koliko će biti iskorišćen zavisi od genskih i biohemijskih osobenosti pojedinca
Deficit gvoždja
Deficit gvožđa u organizmu može da nastane usled povećanog gubitka gvožđa (hronična, mala krvarenja iz digestivnog trakta, čir, hijatusna hernija, divertikuloza, tumori digestivnog trakta, produžena menstrualna krvarenja, tumori materice, paroksizmalna noćna hemoglobinurija), loše apsorpcije (ahlorhidrija, odstranjenje želuca, resekcija želuca, celijačna bolest), povećane potrebe (pubertet, trudnoća, dojenje) i nedovoljnog unošenja gvožđa hranom.
Klinička slika
Anemija usked nedostatka gvožđa počinje postepeno, tegobe počinju pri naporu – javlja se umor, malaksalost, razdražljivost i otežano disanje, lupanje srca, glavobolja, otežano gutanje
Fizičkim pregledom uočavaju se bledilo kože i sluzokoža, atrofija sluzokože jezika, angularni stomatitis, koilonihija (lomljivost noktiju), kosa je suva, lomljiva, istanjena i lako opada.
Bolesnici su manje otporni i imaju češće infekcije disajnih i urinarnih puteva. Relativno često se javljaju neuralgije i vazomotorni poremećaji, koji se gube sa korigovanjem anemije.
Lečenje
Sastoji se od primene preparata gvožđa peroralnim ili parenteralnim putem. Naravno, neophodno je lečenje etiološkog uzroka anemije.
Napomena – Lek Monofer se primenjuje u vidu kratkotrajne intravenske infuzije i može se upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi
Dr Vera Uzurov