ERCP je medicinska procedura kod koje se kombinuje endoskopsko i radiološko snimanje da bi se otkrili i lečili problemi žučnih i kanala pankreasa.
Najčešće indikacije su utvrđivanje i otklanjanje kamenaca u žučnom kanalu, bez obzira na to da li su oni doveli do žutice ili ne, nakon čega se kamen u žučnoj kesici može otkloniti hirurškom laparoskopskom metodom.
Ovakav pristup značajno ubrzava oporavak pacijenta i smanjuje komplikacije u odnosu na otvorenu-klasičnu holecistektomiju. Bolesti kao što su tumori pankreasa, žučnih puteva i žučne kese, takođe, mogu dovesti do razvoja opstrukcije koja se ispoljava žutom prebojenošću kože. Ovo se u nekim slučajevima može rešiti postavljanjem specijalnih stentova unutar žučnih kanala tokom procedure..
ERCP se koristi i u lečenju akutne upale pankreasa uzrokovane žučnim kamencima i akutne upale žučnih kanala, koja se manifestuje jezom, drhtavicom, povišenom temperaturom i žutilom kože.
Kako je reč o invazivnoj metodi, pristupa joj se tek nakon laboratorijske i neinvazivne radiološke dijagnostike (utrazvuk, skener ili magnetna rezonanca).
- Pregled: Prilikom pregleda, vaš lekar će uzeti anamnezu o vašoj istoriji bolesti, odgovoriće na vaša pitanja, objasniće vam samu proceduru i zakazati termin intervencije.
- Medikamenti: Konsultujte se sa vašim lekarom, da li i kada treba da prestanete da koristite svoju redovnu terapiju.
- Ukoliko koristite lekove za razređivanje krvi,(aspirin, plavix) ili ne steroidne antiinflamatorne medikamente (ibuprofen); terapiju za diabetes, pitajte lekara kada treba da prestanete sa uzimanjem terapije pre intervencije
- Dijeta: Neophodno je da nejedete i nepijete ništa 8 sati pre intervencije. Ujutru možete popiti vašu terapiju za srce ili pritisak uz par gutljaja vode u dogovoru sa vašim lekarom
Prijem u bolnicu
- Na dan operacije, doći ćete u bolnicu nekoliko sati pre zakazanog termina operacije
- Registracija i smeštaj u bolničku sobu
- Naše medicinsko osoblje će sprovesti neophodne terapijske i dijagnostičke procedure u sklopu preoperativne pripreme: kontrola laboratorijskih analiza krvi, Rtg pluća, kontrola vitalnih parametara, priprema opeartivnog polja, obezbeđivanje venskog puta za davanje infuzija i lekova tokom operacije.
- Upoznaće te vašeg internistu i anesteziologa..Pregledaće vaše rezultate dijagnostičkih procedura i postaviće vam nekoliko pitanja vezana za vašu istoriju bolesti, kako bi osigurali vašu bezbednost tokom operativnog zahvata.
Anestezija
- Opšta anestezija podrazumevada će te spavati tokom operacije, zbog lekove koje će vam anesteziolog dati putem intravenske linije. Kada zaspite, plasiraće vam cev za disanje i vaše disanje će biti potpomognuto apartom za mehaničku ventilaciju. .Bićete uspavani i opušteni do samog završetka operacije, kada će te početi samostalno da dišete, te će se cev izvaditi a vi će te se probuditi u operacionoj sali
- Analgosedacija podrazumeva postupak kojim se obezbeđuje da je bol svedena na najmanju moguću meru a da stanje svesti omogućava izvođenje neprijatnog postupka. Često se primenjuje kod procedura koje zahtevaju saradnju pacijenta sa lekarom koji izvodi proceduru, u smislu promene položaja ili eventualno dodatnih podataka koje pacijent može doktoru dati.
Odlazak u operacionu salu
- Medicinska sestra će vas otpratiti u operacionu salu gde će vas sačekati vaš anesteziolog i anestetičar i smestiti na hirurški sto.
- Priključiće vas na monitoring kako bi pratili stanje vaših vitalnih parametara tokom operacije,
- Kada sve pripreme budu obavljene, anesteziolog vas uvodi u anesteziju i intervencija počinje.
Postoperativni oporavak
- Nakon izvršene intervencije i buđenja iz anestezije, vrši se premeštaju u vašu bolesničku sobu, gde se nastavlja sa daljom negom i lečenjem. Medicinske sestre će uz nadzor lekara, biti tu da vode brigu o vama i pomognu vaš oporavak.
Vaša porodica može da vas poseti tokom vašeg oporavka u bolnici.
- Dan nakon operacije, napuštate bolnicu u pratnji druge osobe.
Gostovanje dr. Aleksandra Kneževića na TV Pink 6.11.2016. povodom ERCP procedure.